ZEKAİ TUNCA

1944'te Ankara’da doğdu. 1967’de Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nu (Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi) bitirdi. Her ortamda şarkı söyletilme özelliği 1960 yılında merhum Hikmet Taşan vasıtasıyla katıldığı Dr. Recai Özdil topluluğunda notalı ve sistemli çalışmaya döndü. 1964'te Ankara Radyosu’nun bir sınavında ilk 10 finalist arasına girdi. 1965'te birleşmiş Türk Müziği Sanatçıları Derneği'nin düzenlediği ses yarışmasında Ankara birincisi oldu. 1966'da TRT'nin açtığı stajyer sanatçı sınavını başardı. 1967'de zorunlu hizmetle, Ordu Endüstri Meslek Lisesi’ne öğretmen atanarak bu stajı yarım bıraktı. Ordu’daki hayatında da, hep müzikle ilgilendi. O yıllarda Trabzon’da düzenlenen Doğu Karadeniz ses yarışmalarında, 1969’da ikinci, 1970’de birinci oldu. 1970’te Trabzon’dan katıldığı TRT çok sesli koro sınavını kazanarak, Ankara radyosuna geri döndü. Bu koroda batı müziğinin önemli hocaları ve şeflerinin ders ve çalışmalarında nota, solfej ve şan sahasında ve müzik ufkunun genişlemesinde büyük kazanımları oldu.

1972-74 arasında topçu yedek subay olarak, askerliğini yaptıktan sonra, 1975 yılında verdiği bir sınavla Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği, yetişmiş (solist) sanatçısı oldu.

Bu görevinin yanısıra TRT müzik dairesi uzmanlığı, repertuvar ve denetleme kurulları üyeliklerinde bulundu.

1996 yılında kendi isteği ile, TRT’den , Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu solistliğine atandı. 2009 haziranında bu görevinden emekli oldu. 1979'dan buyana 15 albüm yaptı. İlk albümü (çekemezler sevgimizi) liste başı oldu.

İlk bestesi “alın yazımsın”1981 de milliyet gazetesi anketinde üçüncü, ikinci bestesi “birisi var ki” 1983 de ikinci oldu. Bunları, hemen her yıl aldığı, 3 birincilik, 3 ikincilik ve diğer derecelerde bir çok ödül izledi. (tv yıldızı ve beste Altın Kelebek, tv de 7 gün, gong, TRT müzik ödülleri v.b.)

 

2005 de TRT alaturka beste yarışmasında ‘’Aşka Merakım Ezelden’’ isimli şarkısıyla birinci oldu. Şarkılarının bir kısmının sözleri de kendisine aittir.

Şarkıları zamanın en gözde sanatçıları tarafından seslendirildi. Bunlardan ‘’İmkansız” ayrıca, Milliyet’in son 27 yılın şarkıları ve son 50 yılın şarkıları özel listesine de girdi.

Milliyet’in geleneksel ödül konserlerinde, gerek kendi şarkılarının seslendirilmesinde, gerekse konserin tamamının seslendirilmesinde solist oldu.

1998’de verilen devlet sanatçılığı ünvanı, diğer bütün sanatçılar için olduğu gibi ihtilaflı durumda sürmektedir.

Yurt içinde, hemen her yerde ve yurt dışında, özel ve resmi konserlerle, kitlelere türk müziği tadı sundu ve sunmaktadır.

© 2019 by TSMKOROFEST. 

SPONSORLARIMIZ

TSM 

KORO

FESTİVALİ