TALAT ER

Talât Er, 25 Şubat 1968’de Adana’da doğdu. İlkokulu Gaziantep’te, orta ve lise öğrenimini doğduğu şehirde tamamladı. Çok küçük yaşlarda, TRT’de
yayınlanan Türk Sanat Müziği ve Klasik Batı Müziği programlarını izlerken kemana olan ilgisi giderek arttı. İlkokul son sınıfta, aile dostları TRT Ankara Radyosu Keman sanatçısı Hasan Özçivi'nin teşvikiyle kemana başladı.13 yaşında, Neyzen Ahmet Polatöz, Ali İntizam ve Şükrü Birbaş yönetimindeki Adana Mûsikî Derneğine başladı. İzleyen yıllarda, Ümit Öcal'ın yönettiği Adana'nın Sesi Mûsikî Derneği faaliyetlerine ve Faik Kasapoğlu'nun yönettiği öğretmenler korosuna katıldı. 1985 yılında girdiği sınavı kazanarak, Adana Belediye Konservatuarı’na başladı. Burada Avni Anıl, Ali Şenozan ve Suphi İdrisoğlu gibi hocalarla birlikte çalışma imkanı buldu. 1986 yılında askerlik vazifesini yerine getirmek üzere Ankara’ya geldi. Bu süre içinde, Konservatuar mezunu olan arkadaşlarından klasik batı müziği
konusundaki bilgilerinden faydalandı ve aynı zamanda TRT sınavlarına hazırlık yaptı. 1987 yılında TRT’nin açmış olduğu yetişmiş saz sanatçısı sınavını kazanarak Ankara Radyosunda göreve başladı. TRT’ye girdikten sonra, Ferit Sıdal, Ahmet Hatipoğlu ve Yılmaz Pakalınlar gibi hocalardan faydalanmıştır. TRT ve TRT dışında, aşağıda bazıları sıralanan çeşitli konserlere katıldı;
• 1996 yılında, Konya Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nın davetlisi olarak TRT Ankara Radyosu Kanun Sanatçısı Tahir Aydoğdu ile birlikte Keman-Kanun
resitali verdiler.
• 1997 yılında ODTÜ’de yine Tahir Aydoğdu ile birlikte Keman-Kanun Resitalini gerçekleştirdiler.
• 1997 yılında ODTÜ’de besteci, ud sanatçısı ve Türk müziği araştırmacısı Cinuçen Tanrıkorur ve Tahir Aydoğdu ile birlikte, Cinuçen Tanrıkorur’un
eserlerinden oluşan bir resital verdiler.
• 1998 yılında Cumhuriyetimizin kuruluşunun 75. Yılı münasebetiyle düzenlenen etkinliklere, Konya Türk Müziği Devlet Konservatuarının davetlisi olarak
katıldı.
• 1999 Yılında Hacettepe Üniversitesinde resitaller verdi.
• 2000 yılında ODTÜ’de TRT Ankara Radyosu spikerlerinden Derya Kaya'nın sunumunu yaptığı ve şiirleriyle katıldığı keman resitalini gerçekleştirdi.
• Almanya, Danimarka, İsviçre, Kuveyt , Özbekistan,Yunanistan, KKTC, Romanya, Rusya ve  Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen çeşitli konserlere TRT’den görevli olarak katıldı.
• Türk Tanıtma Vakfı (TÜTAV) ile birlikte Bulgaristan, Malta, Singapur ve Hollanda gibi ülkelerde Türk Müziğinin tanıtımı ile ilgili konserlere katıldı.
2000 Yılında yoğunlaştırdığı beste çalışmaları sonucunda ilk olarak Nihavend Saz Semaisi Aşka Çağrı ardından Hüzzam makamında Kalbim Yanıyora dlı şarkıyı besteledi. 
24 Şarkı ve 5 Saz eseri TRT repertuarına kabul edildi. Avni Anıl ve Yılmaz Pakalınlar’ın teşvikleriyle beste çalışmalarına devam eden Talât Er’in 17 ayrı
makamda 70’ye yakın bestesi bulunmaktadır.
Talât Er’in Okyanus adlı şarkısı, 2002 ve 2003 Yılında TRT ve TRT dışında da en çok istenen şarkılar arasında yer aldı, yılın en sevilen şarkılar arasına girdi.Albümlerde yer aldı. 2002 yılında Akçay Belediyesinin düzenlediği TSM beste yarışmasında 1. olmuştur. 
2002 yılında Amasya Belediyesi ve TRT’nin ortaklaşa düzenlediği TSM Altın Elma Beste Yarışmasında mansiyon almıştır. 2003 Yılında Akçay Belediyesinin düzenlediği TSM beste yarışmasında, 3. olmuştur.
1995-2004 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar bölümünde ve ODTÜ’de Keman dersleri verdi.
Türk Müziğinde Keman metodu eksikliğinden kaynaklanan sıkıntıları giderme yönünde araştırmalar yapan Talât Er, Keman Metodu geliştirme çalışmalarını sürdürmektedir.
Kemana olan yoğun ilgisinden dolayı aksattığı eğitimini, Açık Öğretim Fakültesinde tamamlayan Talât Er, İstanbul’da yapmış olduğu araştırma ve çalışmalarından dolayı, 2005 Yılında İstanbul Radyosuna tayin olmuştur. 2005-2007 yılları arasında, Hava Eğitim Okulu Korosunun şefliğini ve hocalığını yapmıştır. 2012 yılından itibaren, TRT Nağme' canlı olarak yayınlanan Musıkimizi Yaşatanlar programını Dilek Yüzlüer’le birlikte hazırlayıp sundu.
2012 yılında Kadıköy Belediyesi bünyesinde kurulan  Talât ER TSM Korosunun Hocalığını ve şefliğini yapmaktadır.
2014 yılından itibaren, kendi korosuyla birlikte Musîkişinas Dostlar Korosu, 2018 yılından itibaren Göktürk Musîki Topluluğunun hocalığını ve şefliğini yapmaktadır.
Oluşturmuş olduğu guruplarla, farklı alanlarda konserler vermeye devam ediyor.
Radyo ve Televizyonda birçok programı yönetip şeflik yapmaktadır.
2017 Yılında dinleyicilerinden gelen istek ve tavsiye üzerine;kendi bestelerini yorumlayarak Doremint etiketiyle Her Daim Aşk adlı albümünü müzikseverlere sundu.
2017 Yılında  Stavros Pazarentis ,Alihan Samedov ve Buziki Orhan'dan oluşturduğu Avrasya Ustaları grubuyla zaman zaman konserler vermektedir.
Enstrümantal bir albüm hazırlığı içinde olan, beste ve keman çalışmaları devam eden Talat Er’in, Okyanus Ece ER adında bir kız çocuğu vardır. Nergis Kıllıç Er’le evlidir.

© 2019 by TSMKOROFEST. 

SPONSORLARIMIZ

TSM 

KORO

FESTİVALİ