ÇİĞDEM GÜRDAL

3 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak İstanbul’da doğdu. Öğretmen olan annesinin görevi sebebiyle ortaokulu bu şehirde okudu ve aynı yıl müzik öğretmeni İbrahim Selman Coşkun ile müziğe başladı. Yaşamı boyunca ilgileneceği Türk Müziğinin hemen her dalına ilgisi ve sevgisinin temellerini de öğretmeni sayesinde attı. 
Gördüğü bu destek ve iyi bir hazırlık sürecinin ardından Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünü kazanarak öğrenimine başladı. Fakat batı müziği eğitimi alıyor olmasına rağmen geleneksel müziğimizin o eşsiz tadından vazgeçemedi ve Türk Müziği eğitimini de üniversite korosu şefi Muzaffer Şenduran’ın destekleri ile sürdürdü. 
1990 yılında mezun olduktan sonra, özel bir okulda müzik öğretmenliği yaptı. Hemen ardından Kültür Bakanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak Samsun Klasik Türk Müziği Korosu’nda ses sanatçısı olarak çalışmaya başladı. Dört yıl görev yaptıktan sonra Ankara Devlet Klasik Müziği Korosu’na geçici görevle atandı. Ankara’daki ilk yılında çalışmalarını özerk olarak sürdüren İpek Yolu Müzik Topluluğu sayesinde Orta Asya müziği ile de tanıştı. Bu topluluktaki sanatçıların 1999 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Dünyası Müzik Topluluğu’nu kurmaları ile hâlen ses sanatçısı olarak görev yaptığı bu topluluğa resmi olarak nakletti.
Müzik yaşamı boyunca bir çok kıymetli hoca ile çalışma fırsatı buldu. Bunlardan sanat hayatına yön veren başta merhûm Mustafa Erses olmak üzere, Yusuf Nalkesen ve Avni Anıl’dan da çokça faydalandı. Vefâtından hemen önce bestekârın kendi arzusu üzerine “Yusuf Nalkesen” şarkılarını seslendirdi ve daha sonrasında albüm olarak yayınlandı.
Bugüne kadar gerçekleştirdiği “Günaydın Sevgiliye” ve “Aşk-Yalnız Sen” isimli albüm çalışmaları da müzikseverler tarafından severek dinlendi. 90’lı yılların başında başladığı beste çalışmaları ile söz ve saz müziğimizin farklı formlardaki eserlerine yeni çalışmalar ekledi. Bestelediği eserleri bazı yarışmalarda ödüle layık bulundu ve besteci-müzik yazarı Turhan Taşan’ın “Kadın Bestekarlar” kitabında da kendisine yer verildi.
Başta TRT radyo ve televizyon kanalları olmak üzere özel kanallarda da müzik programları hazırladı ve sundu. Dünya coğrafyasının dört bir yanında sayısız ülkede ve memleketimizin her köşesinde müziğimizi hem devlet görevi ile hem de özel çalışmalarıyla müzikseverlerle buluşturdu.
Halen resmi görevi dışında pek çok televizyon ve radyo programına katılmakta, kendi özel çalışma ve projelerini yürütmekte, müzik konusundaki tüm birikimlerini paylaşmak adına koro şefliği yapmaktadır.
Gürdal, Kültür Bakanlığı sanatçısı Cem Gürdal’la evli ve Duru isimli bir kız çocuğu sahibidir.

© 2019 by TSMKOROFEST. 

SPONSORLARIMIZ

TSM 

KORO

FESTİVALİ